Prąd i woda

bank
analiza.bankowo.org.pl

prad_i_woda.jpg

Poza wydatkami na żywność, również stałe opłaty za media generują duże koszty. Ale w tym względzie również można ograniczyć wydatki, jeśli do swego codziennego życia wprowadzimy kilka nawyków. W przypadku oszczędzania prądu warto, o ile to możliwe, wybierać sprzęty z wyższej klasy energetycznej tzn. energooszczędne urządzenia RTV i AGD, które są sygnowane oznaczeniami A , A. A-20%. Tego rodzaju sprzęty pobierają znacznie mniej energii od tych, których klasa energetyczna została oznaczona symbolami B , C itd. Dalszym krokiem powinna być wymienia wszystkich żarówek w domu na energooszczędne i wyłączanie światła za każdym razem, kiedy opuszczamy dane pomieszczenie. Również wskazane byłoby odłączenie od źródeł zasilania wszystkich tych urządzeń, których w danej chwili, czy przez długi czas nie używamy.

Warto także dowiedzieć się u swojego dostawcy energii, z jakiej taryfy obecnie korzystamy. Może w naszym przypadku rozsądniejszym rozwiązaniem będzie przejście z taryfy dziennej na nocną. Jeśli zamierzamy także zacząć oszczędzać na wodzie, to w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się wymianą cieknących kranów i spłuczki sedesowej. Warto także wymienić baterie w kranach i zlewozmywaku na takie z wbudowanym perlatorem. Kuchnie wyposażmy w zmywarkę, a łazienkę w pralkę z funkcją oszczędnego pobierania wody. Do instalacji takiego sprzętu można wybrać usługi, które oferuje hydraulik serock. W ramach codziennych kąpieli lepiej jest wybierać prysznic niż wannę. W większości przypadków oszczędzanie wody i energii nie wiąże się z żadnym wysiłkiem z naszej strony. Jak wcześniej już wspomniano najważniejsza rolę odgrywają w tym przypadku dobre nawyki, których powinniśmy uczyć nasze dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Kryzys zmusza do oszczędzania

Na przestrzeni kilku ostatnich lat nieustannie poruszany jest temat kryzysu gospodarczego. Wiele państw, gdzie zawirowania na giełdach w 2008 roku okazały się być